Patrycja Strzelecka - Ortodonta Staszów
Dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu, jest ortodoncja.Ortodoncja obejmuje całokształt działań związanych z rozpoznawaniem jak i leczeniem wad zgryzu.Proces leczenia ukierunkowany jest zarówno pod kątem zdrowotnym jak i estetycznym pacjenta.Leczenia wad zgryzu dotyczy pacjentów w każdym wieku i związana jest z różnymi uwarunkowaniami.Począwszy od prostych zaburzeń w układzie zębów, aż do zaburzeń opartych na podłożu genetycznym.W zależności od rozpoznania lekarz ortodonta stosuje odpowiednią metodę leczenia
Etiologia wad zgryzu kojarzona jest najczęściej z czynnikami dziedzicznymi lub wrodzonymi.Zdecydowana większość wad zgryzu ma swoje podłoże w nieprawidłowych czynnościach narządu żucia.Większość pacjentów, u których diagnozujemy wady zgryzu, posiada:
Ortotropia jest jedną z nowszych metod leczenia wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci.Jej celem jest rozbudowanie szczęki i jamy ustnej w taki sposób, aby mogły one pomieścić wszystkie zęby bez konieczności ich usuwania.Połączenie aparatów ortodontycznych ruchomych z ćwiczeniami mięśni pozwala na samoistne i naturalne ustawienie się zębów.Zastosowanie specjalnych ruchomych aparatów ortodontycznych stymuluje wzrost szczęki i żuchwy.Aparat dodatkowo wymusza spoczynkowe ułożenie języka na podniebieniu oraz zamknięcie ust.
Ortodonta Staszów Świętokrzyskie Aparaty ortodontyczne
Ważnym elementem ortotropii jest również przywrócenie prawidłowego połykania, żucia i oddychania (nosem, przy zwartych wargach).Dzięki temu zęby ustawiają się równo i poprawia się ogólny wygląd twarzy.Leczenie wczesne wpływa korzystnie na uzębienie i zgryz.Przyczynia się również do prawidłowego wzrostu twarzoczaszki oraz wyrobienia nawyku prawidłowego ułożenia szczęki, żuchwy i języka. Leczenie ortotropowe prowadzi do poszerzenia się dróg oddechowych, a dziecko zaczyna oddychać wyłącznie nosem.Lepiej śpi i jest mniej podatne na infekcje gardła.Wdycha powietrze nosem, które jest ogrzane i oczyszczane z drobnoustrojów.
Istotnym elementem ortotropii jest mioterapia.Jest to zestaw ćwiczeń mięśni twarzy, języka i warg, który ortodonta dobiera indywidualnie do pacjenta.Dzięki gimnastyce regulowana jest siła i napięcie mięśni.Zmienia się także ustawienie szczęki względem żuchwy i wzmacniany jest aparat żucia i mowy
Mioterapia jest nie tylko wsparciem leczenia ortodontycznego, które pozwala na lepsze i szybsze uzyskanie efektów.Wykorzystuje się ją jako element profilaktyki wad zgryzu.Leczenie ortotropowe koryguje złe nawyki ustne u rosnących dzieci.Powinno być rozpoczynane tak wcześnie jak tylko jest to możliwe.W leczeniu dzieci przedszkolnych, w tzw. leczeniu fazy wczesnej, dużą uwagę przywiązujemy do współpracy specjalistów różnych dziedzin stomatologii.Najczęściej dotyczy to współpracy ortodonty, laryngologa, fizjoterapeuty i neurologopedy.
Celem tego leczenia jest stymulowanie wzrostu kości w okresie intensywnego wzrostu to jest w wieku 7 - 12 lat.W tej fazie leczenia stosujemy aparaty ortodontyczne stałe lub ruchome.Rodzaj aparatu dobieramy w zależności od współpracy z pacjentem.Leczenie ortopedyczne pozwala skrócić, a czasem nawet wyeliminować właściwe leczenie ortodontyczne.
Na trzeciej wizycie lekarz ortodonta zakłada pacjentowi aparat ortodontyczny.Zabieg mocowania aparatu ortodontycznego jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny.Lekarz ortodonta zakłada aparat bardzo precyzyjnie i z dużą dokładnością, aby plan leczenia mógł być skutecznie realizowany.
Nowoczesne leczenie wad zgryzu Ortodonta Staszów Świętokrzyskie
W procesie leczenia ortodontycznego koncentrujemy się na prawidłowym ustawieniu zębów w łuku zębowym.Faza ta dotyczy leczenia osób z uzębieniem stałym – młodzieży powyżej 14 roku życia i osób dorosłych.Stosujemy aparaty ortodontyczne stałe (samoligaturujące) lub aparaty ortodontyczne ruchome (przezroczyste nakładki A - ligner).
Zobacz także